Mart, 2022
Şiddet, İşsizlik, Eğitimsizlik… Kadınların Sorunları Katlanarak Artıyor
9 Aralık 2021, Deniz Altuntaş
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü için Kadir Has Üniversitesi’nde toplumsal cinsiyetin izlerini takip ettik.
1 Ekim 2021, Mary Lou O'Neil
Son yıllarda yapılan araştırmalar eşitliğin işletmeler açısından karlı olduğunu ortaya koydu. Mevcut ekonomik koşullar altında iş dünyasının başarılı kalmak için elinden geleni yapması gerekiyor.
19 Ağustos 2021, Selma Değirmenci
Kadınların hane içi yeniden üretimde (türün biyolojik üretimi, emek gücünün yeniden üretimi ve bakım ihtiyaçlarının yeniden üretimi) sarf ettiği emek hâlâ görünmez olmaya devam ediyor.
14 Temmuz 2021, Mary Lou O'Neil
Çeşitlilik ve kapsayıcılık pratikleri genellikle toplumsal cinsiyet ve ırk eşitliğine dayanır ve bunlar hala işyerlerinde eşit ilkeler oluşturmak için yaşamsal öneme sahiptir.
22 Nisan 2021
Temel insan haklarından olan çalışma yani istihdama katılma hakkı; barınma, eğitim ve sağlık hakkı ile de yakından ilişkilidir ve sosyal alanda yaşamı devam ettirmenin önemli adımlarından birisidir.
7 Nisan 2021, Mary Lou O'Neil
Çeşitlilik ve kapsayıcılık söz konusu eşitlik ve adalet olunca en önemli sorunlar haline geliyor. Kaldı ki, çeşitliliğin iş dünyası ve ekonomiler için de iyi olduğunu da söylemek gerek.
25 Mart 2021
Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi olarak 2017 yılında "Cinsel ve Cinsiyete Dayalı Taciz Ve Saldırının Haritalandırılması Araç Seti: Türkiye'deki Üniversiteler için Araç Seti"ni yayınladık.
21 Ocak 2021
Toplumsal cinsiyet eşitliğinin bütünlüklü bir şekilde tüm kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanmasına yönelik çalışmalar sadece Türkiye'de değil dünyada da oldukça önemlidir.
26 Şubat 2021
2021 yılının Ocak ayında başladığımız The Widespread (Twinning) başlıklı GenderEX - Gender for Excellence in Research projesi ile çalışmalara devam ediyoruz.